تبلیغات
وبلاگ علمی وآموزشی معلّم

وبلاگ علمی وآموزشی معلّم
*سلام بر تمامی پژوهش گران علم ودانش* 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟




چت باکس


طرح درس " علوم تجربی " پایه چهارم ابتدایی

مشخصات كلی

عنوان درس : آهنربا              نام و نام خانوادگی : سرمعلی زارعی            كلاس: چهارم ابتدایی                 

روش تدریس :پژوهش آموزی             دبستان : امام علی (ع)            زمان : ۴۵ دقیقه             اداره آموزش و پرورش ملارد

مدرك و رشته تحصیلی : فوق دیپلم آموزش ابتدایی          تعداد دانش آموزان : 42 نفر

هدف كلی

 نامگذاری سرهای آهنربا-

- خاصیت آهنربا

تاثیر قطب ها ی آهنربا -

دانستنیها و مهارتها

 گفتگو درباره تصویر عنوانی- 

 - همكاری جهت تهیه وسایل مورد نیاز

 با انجام آزمایشی پی به خاصیت آهنربا در دو سر آهنربا ببرند -

 با آزمایشی تاثیر قطب های آهنربا بر همدیگر را بدانند -

 - با اطلاعات قبلی كه دارند فرضیه سازی كنند

- بهترین فرضیه را برای آزمون انتخاب كنند

- از طریق مشاهده و آزمایش اطلاعاتی را كسب كنند

 - یادداشت برداری كنند

- برای اطلاعات و نتیجه گیری كه كرده اند سازماندهی دهند

- درباره درستی و نادرستی فرضیه ها قضاوت در گروه داشته باشند

- از انجام پژوهش خود گزارش تهیه كنند

- ارائه گزارش كنند   

نگرش ها

 احساس كنجكاوی نسبت به تهیه آهنرباء وسایل-

 - نشان دادن علاقه نسبت به كار با آهنربا

- فعالیت در انجام كار گروهی

 - پشت سر گذاشتن مراحل آزمایش

 - رعایت نكات ایمنی

 - رعایت نكات بهداشتی

- مشورت كردن در گروه 

 - همكاری در گروه

- استفاده از نظرات همدیگر

 - تقویت روحیه پرسش و كنجكاوی  

مفاهیم

قطب های غیر همنام همدیگر را جذب می كنند -

 - قطب های همنام همدیگر را دفع می كنند

 - خاصیت آهنربایی در دو سر آهنربا بیشتر است

نشان می دهند s قطبی كه به سمت شمال است قطب شمال و با علامت -

  نشان می دهند. Nقطبی كه به سمت جنوب است قطب جنوب و با علامت  -

وسایل كمك آموزشی

  كتاب درسی-

 - انواع آهنربا ها

 - براده آهن

  سنجاق و سوزن آهنی  -

- تخته سیاه

- گچ

روش یاددهی و یادگیری

الگوی تدریس پژوهش آموزی -

 - روش فعّال و گروهی

 - بحث و گفتگو

 - بارش فكری

فعالیتهای قبل از شروع درس

: سلام و احوالپرسی

- حضور و غیاب طبق روال كار در كلاس

- سوال از درس قبلی از چند نفر از دانش آموزان در رابطه با الكترسیته و تشویق آنها

- رفع ابهامات و اشكالات درسی

- چون جلسه قبل اعلام كرده بودم كه بچه ها درس جلسه بعد درباره آهنربا است و هركس در خانه آهنربایی كه دارد با آن هرچه به ذهنش می رسد را انجام دهد و تجربیات و سوالاتی را كه برایش پیش آمده را یادداشت كند كه دانش آموزان با علاقه و افتخار هركدام در این لحظه می خواهند كه كارهایی را كه خودشان انجام داده اند را بیان كنند كه نشان از آمادگی آنها برای ارائه درس جدید است كه همراه با دانش آموزان كلاس را برای رفتن به آزمایشگاه ترك می كنیم.

گام اول : مشخص كردن مسئله

 آهنربا چه چیزهایی را جذب نمی كند ؟-۱

 كدام قسمت آهنربا بیشتر مواد را جذب می كند ؟-۲

چرا و قتی دو آهنربا را به هم نزدیك می كنیم بعضی وقت ها به همدیگر می چسبد و بعضی از وقت ها نمی چسبد ؟-3

گام دوم : بیان مسئله

موضوع پژوهش

 ( نامگذاری سرهای آهنربا را در تخته یادداشت می كنم

اهداف پژوهش را به شرح زیر در تخته سیاه می نویسم :

 خاصیت آهنربایی در كدام قسمت آهنربا بیشتر است ؟

از چه علائمی برای نشان دادن آهنربا استفاده می كنیم ؟

 - قطب در آهنربا چه معنایی دارد ؟

- قطب های همنام و غیر همنام در آهنربا چه تاثیری بر هم دارند ؟

سوال های پژوهش :

 بچه ها آیا در خانه با آهنربا كار كردید چه سوالاتی هنگام كار با آهنربا برای شما پیش آمد ؟

فرضیه های پژوهش :

 یادآوری می كنیم بچه ها پاسخی كه شما برای سوالهایتان پیدا كرده اید را فرضیه می گویند باید آزمایش كنیم تا ببینیم درست است یا نه

بچه ها عجله می كنند و می خواهند كه با آهنرباهایی كه با خود به كلاس آورده اند را بیان كنند

 - بچه ها هدف ما این است كه ببینیم ما چگونه می توانیم آهنربا را نامگذاری كنیم پس در گروه ها روی پاسخهای احتمالی ( فرضیه ) فكر كنید و آن پاسخها را یادداشت كنید.

گام سوم : جمع آوری اطلاعات :

بعد از اینكه با سركشی به گروه ها مطمئن شدیم كه فرضیه های دانش آموزان آزمودنی است وسایل لازم را در اختیار آنها قرار می دهیم تا آزمایش كنند و با سركشی به گروه ها و طرح سوال گروه آنها را هدایت می كنیم و راهنمایی های لازم را انجام می دهیم و از آنها می خواهیم مشاهداتشان را یادداشت كنند و همكاری بین گروه را فراموش نكنند

گام چهارم : تجزیه تحلیل اطلاعات :

بچه ها می توانند به یادداشت های خود كه هنگام آزمایش برداشته اند ، به كتاب درسی یا اگر منبع دیگری داشتند مراجعه كنند و درباره درست بودن فرضیه خود قضاوت كنند ، حتی اگر فرضیه های آنها درست نباشد به فراگیران می گوییم كه از ارزش كار آنها چیزی كم نخواهد شد .

گام پنجم : ارائه گزارش :

گروه ها می توانند از پژوهش خودشان خلاصه ای را در یك صفحه بنویسند و یاد آور می شویم كه هنگام نوشتن یك گزارش خوب باید به موضوع ، سوال ، پاسخ های احتمالی ، خلاصه آزمایش و نتیجه آن اشاره كنند . بعد گزارش ها توسط سرگروه بصورت شفاهی یا كتبی ارائه می شود و گروه ها مورد تشویق قرار می گیرند

 




طبقه بندی: تحقیق، پایه چهارم ابتدایی، طرح درس،
[ 1389/10/7 ] [ 17:45 ] [ زارعی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مطالب این وبلاگ شامل اطلاعات علمی و آموزشی است و از خوانندگان محترم ودوستان و کاربران محترم تقاضا داریم تا هرگونه پیشنهاد و یا انتقادی در مورد وبلاگ و یا مطالب آن دارند ، بیان نموده تا باعث رفع ایرادها و پیشبرد بهتر این وبلاگ در راستای یک وبلاگ مفید برای دوستدارانش شوند.

با تشکر :مدیریت وبلاگ زارعی
09124660064
09394660064
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

مرجع کد آهنگ

زیباترین قالبهای بلاگفا